امنیت گوشی خود را افزایش دهید

امنیت گوشی خود را افزایش دهید

امنیت گوشی

در دوره‌ای که تلفن‌های هوشمند از ابزارهای اصلی برای تبادل اطلاعات و فعالیت‌های کاری به شمار می‌روند،

حفظ حریم امنیتی این دستگاه‌ها تا حد امکان یکی از ضروریات است.

استفاده از ابزارهایی هم‌چون تلفن همراه امروزه به یکی از رایج‌ترین روش‌های برقراری ارتباط با جهان پیرامون تبدیل شده است به گونه‌ای که با بهره‌گیری از زیرساخت‌های ارتباطی کمتر کاری را می‌توان بر بستر وب متصور شد که امکان انجام آن از طریق تلفن‌های همراه با قابلیت اتصال به اینترنت وجود نداشته باشد. استفاده هرچه بیش‌تر از دستگاه موبایل، نگرانی حول امنیت فعالیت‌های انجام شده را بیش‌تر می‌کند. این مساله به خصوص در صورتی که از تلفن همراه برای کار استفاده شود، اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند.

در زیر به برخی نکات که رعایت آن‌ها می‌تواند امنیت معقولی را برای تلفن همراه به ارمغان آورد، اشاره شده است:

اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی

برخی برنامه‌ها از اطلاعات خاص موقعیت جغرافیایی استفاده می‌کنند تا نقشه را برای شما نمایش دهند

حتی اطلاعات مربوط به فروشگاه‌های نزدیک شما و اطلاعات دوستان و آشنایان شما را نشان می‌دهند.

برخی از این برنامه‌‌ها ممکن است اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی را در اختیار شبکه‌های تبلیغاتی قرار دهند.

آنها این اطلاعات را با سایر اطلاعاتی که در پایگاه خود دارند، ترکیب می‌کنند و با توجه به علایق و موقعیت مکانی شما تبلیغات هدفمند برای شما به نمایش می‌گذارند.

اگر شما به یک برنامه اجازه دهید تا به اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی تان دسترسی داشته باشد، تا زمانی که تنظیمات آن را تغییر ندهید، این برنامه می‌تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. اگر نمی‌خواهید اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی تان در اختیار شبکه‌های تبلیغاتی و افراد شیاد قرار گیرد

شما می‌توانید، تنظیمات تلفن خود را تغییر دهید و سرویس‌های مکان‌یابی را غیر فعال کنید.

به‌روز رسانی

وقتی آپدیت‌های جدید برای برنامه‌های شما در دسترس است، تلفن شما می‌تواند لزوم به‌روزرسانی برنامه‌ها را به شما یادآوری کند. اغلب نسخه‌های به‌روزرسانی شده حاوی وصله‌های امنیتی هستند که از تلفن همراه‌تان و اطلاعات موجود در آن در برابر جدید‌ترین نرم‌افزارهای مخرب محافظت می‌کند.

pin یا کلمه عبور

فعال کردن یک کلمه عبور، pin، کد عبور یا عبارت عبور، مهم‌ترین خط دفاعی برای محافظت از امنیت به‌شمار می‌رود. این کار کمک می‌کند که درصورت گم شدن، به سرقت رفتن یا جا ماندن دستگاه در جایی، از برداشتن آن توسط دیگران و مشاهده و دستکاری در محتویات آن جلوگیری شود. معمولا در صورتی که رمزگذاری روی دستگاه فعال باشد، انتخاب کلمه عبور برای آن یک اجبار است. اگر رمزگذاری توسط سیستم‌عامل پشتیبانی نشده باشد، باید حتما خود را ملزم به تعیین یک کلمه عبور مناسب برای دستگاه کنید؛ زیرا اگرچه احتمالا داده‌ها توسط افراد خاصی که کلمه عبور را نیز ندارند قابل بازیابی است، اما حداقل به این شکل این داده‌ها را در برابر برخی مجرمان محافظت خواهد کرد.

 

امنیت گوشی
pin یا کلمه عبور

 

ردیابی و مدیریت از راه دور

پیش از اینکه گوشی یا دستگاه موبایل گم شود یا به سرقت برود، باید یک راهکار ردیابی و مدیریت از راه دور برای آن تنظیم کرد. اغلب این راهکارها اجازه می‌دهند که کاربر موقعیت دستگاه را روی یک نقشه مشاهده کند، هشدارهای صوتی برای کمک به پیدا کردن آن ارسال می‌کند و با نمایش یک پیغام تصویری به دیگران می‌گوید که چگونه آن را بازگردانند. این راهکارها همچنین اجازه می‌دهند که از راه دور موبایل قفل شود یا داده‌های آن را پیش از دستیابی دیگران به آن، پاک کرد.

محدودیت استفاده از Wi-Fi

زمانی که از Wi-Fi hotspotهایی استفاده می‌شود که رمزگذاری شده نیستند، تمامی ترافیک اینترنت از طریق بی‌سیم منتقل می‌شود و به‌راحتی می‌تواند مورد نفوذ قرار بگیرد. مهم‌ترین سایت‌ها و سرویس‌ها مانند وب سایت‌های بانکی، معمولا رمزگذاری(HTTPS/SSL) خود را پیاده‌سازی می‌کنند که از ترافیک آنها محافظت می‌کند. ولی اغلب ارائه دهندگان سرویس‌های ایمیل و بسیاری از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی این کار را انجام نمی‌دهند. در نتیجه شنودکنندگان احتمالا می توانند کلمات عبور و ترافیک مربوط به این سایت‌ها را جمع‌آوری کنند. باید تا جایی که می‌شود سعی کرد از ارتباطات داده‌ای به جای Wi-Fi hotspot‌های ناامن استفاده کرد.

استفاده از آنتی ویروس‌

گوشی‌ هوشمند شما تنها یک ابزار ارتباطی نیست، بلکه اساسا کامپیوتری جیبی است و همان نقاط قوت و ضعف یک کامپیوتر را دارد؛ بنابراین پیش از هر چیز یک نرم‌افزار ضد‌ویروس روی آن نصب کنید. ویروس‌ها، بدافزارها و هک روی دستگاه‌های موبایل کم کم در حال تبدیل شدن به یک مساله بزرگ هستند. اغلب راهکارهای آنتی ویروس، ویژگی‌های دیگری را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهند که از آن جمله می‌توان به حذف داده‌ها از راه دور، پشتیبان‌گیری و تعیین موقعیت مکانی دستگاه اشاره کرد.

 

آنتی ویروس
استفاده از آنتی ویروس‌

 

احتیاط در رایانش ابری

آن دسته از کاربرانی که برای ذخیره‌سازی اطلاعات به رایانش ابری روی آورده‌اند مراقب تنظیمات امنیتی خود روی این‌گونه سرویس‌ها باشند. رایانش ابری شیوه ایده‌آلی برای کاهش محدودیت فضای ذخیره سازی است، به شرطی که تنظیمات امنیتی اکانت شما روی این سرویس‌ها به‌گونه‌ای باشد که دسترسی به داده‌ها را فقط برای خودتان ممکن کند. گاهی اوقات گزینه‌هایی در تنظیمات وجود دارد که به چشم خیلی از کاربران نمی‌آید و اگر فعال باشد دسترسی به اطلاعات شخصی‌تان را بدون رضایت آنها امکان‌پذیر می‌کند.

خطر تجارت با موبایل

تحت هیچ شرایطی اطلاعات کارت‌های اعتباری خود را از طریق موبایل در اختیار دیگران قرار ندهید.

گوشی هوشمند شما ابزار خوش‌دست و سریعی است که ارتباط با دیگران را در چشم‌به‌هم ‌زدنی ممکن می‌کند؛

اما وقتی پای اطلاعات حساس مثل کارت اعتباری و شماره حساب در میان است، بهتر است گوشی خود را کنار بگذارید.

پیامک‌ها و ایمیل‌های عجیب

همزمان با شبیه شدن تلفن‌های هوشمند به رایانه‌های شخصی و چک کردن ایمیل‌ها با گوشی نباید هر ایمیلی را باز کرد. هکرها همچنین می‌توانند با ارسال یک پیامک گوشی را هک کنند. بنابراین باید از باز کردن پیامک‌ها و ایمیل‌های عجیب خودداری کنیم.

در نهایت اینکه اگر فکر می‌کنید که دستگاه شما آلوده به یک نرم افزار مخرب شده است، شما چند گزینه پیش رو دارید: با بخش امور مشتریان شرکت سازنده دستگاه‌تان تماس بگیرید؛ برای کسب راهنمایی با اپراتور تلفن همراه‌تان تماس بگیرید؛ یک برنامه امنیتی (آنتی ویروس) نصب کنید تا موبایل شما را بررسی و نر‌م‌افزارهای مخرب را در صورت وجود حذف کند.

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *