بحران آب در شهر کلمه

بحران آب در شهر کلمه

بحران آب در شهر کلمه

بحران کم آبی در شهر کلمه
بحران کم آبی در شهر کلمه

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، با توجه به پایین آمدن میزان آب دهی منبع تامین آب کنونی این شهر خواستار تسریع در حفر چاه وعده شده و وصل آن به شبکه آبرسانی شهر کلمه شدند.

محسن رضایی گفت: باتوجه به اینکه روستا‌های دیگر هم از آب این چاه استفاده می‌کنند، باعث آسیب به چاه‌های کشاورزی منطقه شده و لازم است جایگزین مناسب برای تامین آب شهر کلمه صورت گیرد.

وی اضافه کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته حفرچاه در بالادست شهر در دستور کار دولت قرار گرفت، جانمایی و تامین اعتبار هم شد، اما با وجود استقرار تجهیزات لازم به مدت بیش از یکماه است که یک متر هم حفاری صورت نگرفته است.

رضایی بیان کرد: دلیل این تعلل اعتراض اهالی روستای خون است که ادعا می‌کنند این چاه قرار است در حوزه این روستا حفر شود و به چاه‌های آن‌ها آسیب می‌رساند.

این در حالی است که مکان تعیین شده برای حفر چاه جدید شهر کلمه ۴.۵ کیلومتر با روستای خون و ۱.۵ کیلومتر تا آخرین چاه کشاورزی آن‌ها فاصله دارد در صورتی که از نظر قانونی و کارشناسی فاصله ۴۰۰ متر را برای چاه با چاه دیگر کافی می‌دانند.

وی ادامه داد: همچنین با وجود اینکه محل تعیین شده برای حفر این چاه در حوزه اراضی منابع طبیعی است، اما این مساله بدلیل اعتراضات شدید مردم روستای خون راکد مانده است.

رضایی گفت: به همین دلیل مردم شهر کلمه تاکنون ۲ بار با برگزاری تجمع مسالمت آمیز خواستار حل مشکل آب این شهر شده اند که با وعده‌های مسئولان بویژه فرماندار دشتستان به تجمع پایان داده و در انتظار عملی شدناین وعده‌ها هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر کلمه گفت: چاه روستای تنگ زرد تنها منبع تامین آب شرب شهر کلمه و پنج روستای اطراف است که پایین آمدن میزان آب آن باعث شده اکنون به بیشتر خانوار‌های بالادست شهر کلمه آب نرسد.

حسن جاودانی افزود: این چاه به مدت ۳۰ سال است که با ۲ پمپ آب شهر کلمه و روستا‌های اطراف را تامین می‌کرد، اما اکنون مدت ۲ سال است که با کم شدن آب آن با یک پمپ و بصورت سهمیه بندی یک روز در میان آبرسانی صورت می‌گیرد.

وی یادآور شد: پس از پیگیری‌هایی که صورت گرفت مسئولان قول حفر چاه مستقل برای کلمه دادند که از ۶ ماه گذشته کارشناسانی از استان فارس بررسی کردند و محلی را در حوزه منابع طبیعی و خارج از حوزه کشاورزی روستای خون که آب خوبی برای شرب داشت برای این کار در نظر گرفتند.

رئیس شورای اسلامی شهر کلمه گفت: براساس نظر کارشناسان و با توجه به فاصله مناسب با روستای خون و منابع آبی آن‌ها هیچ گونه تهدیدی برای این روستا ندارد، اما اعتراضاتی در این زمینه صورت گرفته است.

جاودانی گفت: اکنون ببیش از یک ماه است که تجهیزات مستقر شده، اما کاری صورت نگرفته است و خواسته ما این است که بصورت مسالمت آمیز این کار انجام و تسریع شود.

وی ادامه داد: در هفته دولت نیز استاندار بوشهر با حضور در منطقه قول دادند که بزودی این مشکل برطرف شود و در چند روز گذشته بدنبال اعتراضات مردمی فرماندار و نمایندگان آب استان و دادستان در جلسه‌ای به شورا قول دادند که در یک هفته آینده پروژه فعال شود.

بخشدار بوشکان گفت: شهر کلمه با ۶۰۰ خانوار و ۲۷۰۰ نفر جمعیت هر ۲ روزی یکبار یکهزار و ۳۰۰ مترمکعب آب از چاه تنگ زرد دریافت می‌کند و بطور معمول آب برای این مدت زمان کافی است، اما تنها برخی از منازل بالادست بین ساعت ۰۵:۰۰ صبح تا ۲۰:۳۰ شب که ساعت آبرسانی به این شهر است تنها چندساعتی آب به آن‌ها می‌رسد.

اکبر حاجب فرد بیان کرد: حفر چاه مستقل با تامین اعتبار ۱۰ میلیارد ریال از اقدامات مهم است که با تاکید استاندار بوشهر اکنون در دست اجراست که امیدواریم با این اقدام وضعیت آب شهر کلمه بهتر شود.

وی ادامه داد: اعتراضات چند روز اخیر به علت طولانی شدن کار است در صورتی که طرح ۲ دو ماهه بوده و اکنون نیز در دست اجراست.

بخشدار بوشکان گفت: در یکسال اخیر احداث ۱۴ سد آبخیزداری که برخی انجام شده و برخی در دست اجراست، لایروبی قنات‌ها برای آبیاری تحت فشار در اراضی باغی و زراعی از اقدامات دولت در حوزه آبی در بخش بوشکان است.

حاجب فرد افزود: احداث سد آبخیزداری در بالادست و تعویض شبکه از دیگر اقداماتی که در دستور کار است.

 

 

 

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *