بهترین نوشیدنی برای ماه رمضان چیست؟ - نوشیدنی مناسب برای ماه رمضان
بهترین نوشیدنی برای ماه رمضان چیست؟

بهترین نوشیدنی برای ماه رمضان چیست؟

بهترین نوشیدنی برای ماه رمضان چیست؟

باتوجه به اینکه در فصل تابستان حدود ۱۵ تا ۱۶ ساعت روزه داری به طول می‌انجامد، قند خون پایین می افتد و آب بدن خیلی کم می شود.
بنابراین باید از نظر فیزیولوژیک به این کمبودها پاسخ داده شود.

باز کردن روزه با مقداری آب، شیر یا چای رقیق و گرم به اضافه ۲ تا ۳ خرمای کوچک یا حلوا و شیرینی ساده، از یک طرف کم آب بدن را پاسخ می دهد و از طرف دیگر قند خون را به حالت طبیعی بر می گرداند.

بهتر است که چای غلیظ مصرف نشود زیرا کافئین زیاد در چای ترشح اسید معده را زیاد می کند و باعث مشکلات گوارشی از جمله ریفلاکس یا بازگشت اسید به مری می شود به خصوص اگرفرد از قبل چاقی و اضافه وزن هم داشته باشد.

بعد از آن نیز می توان از یک میان وعده مانند نان و پنیر و مقداری مغز گردو به اضافه خیار و گوجه فرنگی و سبزی خوردن یا کاهو استفاده کرد و نیم‌ساعت بعد از گروه میوه ها و سبزی های فصل به مقدار کم درحد یک تا دو واحد می توان مصرف کرد و ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بعد هم شام خورده شود.

بیشتر از یک فنجان ننوشید

بسیاری از افراد هنگام سحر مقدار زیادی چای یا قهوه می خورند.
باید توجه داشته باشید که هر نوشیدنی به غیر از آب به خصوص چای و قهوه و نسکافه به شدت مدر هستند و باعث می شوند که آب بدن در ساعات اولیه روز از دست برود و در نهایت فرد خیلی زود تشنه می‌شود.
بنابراین توصیه این است که در وعده سحربیشتر از یک فنجان چای، قهوه و نسکافه تازه و کم رنگ استفاده نشود.
یادتان باشد که آب بهترین نوشیدنی در ماه رمضان است.

نوشیدن شربت سکنجبین خیار

شربت سکنجبین خیار که یکی از معروف‌ترین و پرخاصیت‌ترین نوشیدنی‌ها در طب سنتی ایران است، علاوه بر آن‌که باعث افزایش نشاط می‌شود، تأثیرات درمانی و شفابخشی زیادی دارد و برای رفع عطش نیز بسیار مفید است. برای تهیه این نوشیدنی قبل از هر چیز لیموترش را پوست بگیرید و فیله آن را جدا کرده و همراه عرق نعناع درون پارچ مخلوط‌کن بریزید.
پس‌ازآن خیار را خوب شسته و رنده کنید و به مواد داخل پارچ اضافه کنید.

بعد از مخلوط شدن این مواد، آنها را درون لیوان بریزید و به‌اندازه شیرین شدن آن سکنجبین به لیوان‌ها اضافه کنید
. می‌توانید باکم و زیاد کردن میزان سکنجبین یک شربت سکنجبین ـ خیار شیرین یا کم شیرین تهیه کنید.
بهترین روش برای تزئین این نوشیدنی خوش آب و رنگ آن است که پس از اضافه کردن چند قطعه یخ به داخل لیوان، با یک برش نازک لیموترش و کمی نعنای تازه آن را تزئین کنید.

نوشیدنی خیار سکنجبین
نوشیدنی خیار سکنجبین

شربت آبلیمو

شربت آبلیمو یکی از نوشیدنی هایی برای رفع عطش در ماه رمضان است .

شربت آبلیمو کم شیرین سبب ترشح بزاق شده و احساس تشنگی را در روزه داران برطرف می کند.

کاسنی

دربین عرقیات سنتی، فقط کاسنی خاصیت خنک کنندگی بدن را دارد، از این رو پیشنهاد می‌شود نوشیدنی‌های مخصوص رفع عطش ماه رمضان مانند خاکشیر را با کمی کاسنی و گلاب مخلوط و سپس استفاده کرد.

تخم شربتی و گلاب و عسل

تخم شربتی (تخم ریحان) علاوه بر منبع غنی کلسیم و پتاسیم، برای جلوگیری از تشنگی و رفع عطش نیز بسیار مفید است. برای تهیه این مقوی انرژی‌زا، تخم شربتی‌ها را چند دقیقه در آب بخیسانید که لایه ژله مانندی دور آن تشکیل شود، بعد با اضافه کردن آب‌لیموی تازه و عرق بهارنارنج و بیدمشک و عسل، آن را به نوشیدنی‌ای مناسب برای افطار و سحری تبدیل کنید.

اگر می خواهید تشنه نشوید

در ماه رمضان توصیه می شود که قسمت عمده پروتئین مورد نیاز یک فرد در فاصله بین افطار تا شام مصرف شود. شما می توانید این پروتئین را با مصرف گوشت ها، تخم مرغ، مغز ها و لبنیات تامین کنید. به عبارت دیگر بهتر است که در وعده سحر یا میان وعده قبل از سحر سهم کمتری از پروتئین مصرف شود چراکه بدن برای سوخت و ساز و دفع پروتئین به آب زیادی نیاز دارد و اگر در وعده سحرپروتئین زیاد مصرف شود باعث می شود که فرد طی ساعات اولیه روز خیلی سریع‌تر احساس تشنگی و کم آبی کند.

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *