تاتو در دوران بارداری و شیردهی چه عوارضی دارد

تاتو در دوران بارداری و شیردهی چه عوارضی دارد

به دلیل تغییرات پوستی در دوران بارداری، تاتو کردن در این دوران اشتباه است زیرا پوست در حاملگی حالت ارتجاعی پیدا می‌کند و پس از زایمان به حالت اولیه خود باز می‌گردد .
بنابراین طرحی که شما در این دوران تاتو کنید پس از زایمان تغییر خواهد کرد و مهم تر اینکه عوارض تاتو در دوران بارداری ریسک به خطر افتادن سلامتی نوزاد را افزایش می دهد.

تاتو در دوران بارداری و شیردهی چه عوارضی دارد

آیا در طول بارداری می توان تاتو کرد؟

توصیه می شود در طول بارداری به هیچ عنوان سراغ تاتو نروید.

وسایل و سوزن این کار استریل نیستند و خطرانتقال بیماری های خونی همچون هپاتیت های B و C و حتی اچ‌آی‌وی بالا است.

بعلاوه، در طول بارداری پوست شما تغییر می کند و ممکن است پس از زایمان، شکل تاتوی شما تغییر کند.

برخی بیماری‌ها مانند هپاتیت B، یک عفونت خطرناک کبدی و HIV/AIDS بیماری‌هایی هستند که ممکن است از طریق مایعات به بدن منتقل شوند.

این یعنی اگر شخص با استفاده از یک سوزن آلوده، تاتو را انجام دهد ممکن است بیماری به شما منتقل شود که این یکی از خطرناک ترین عوارض تاتو در دوران بارداری است .

همچنین این امکان وجود دارد که جنین داخل شکم‌تان نیز به همان بیماری مبتلا شود.

ما نمی‌دانیم تاتو و جوهر آن چگونه بر رشد نوزاد اثر می‌گذارد اما همان طور که مقدار کمی از مواد شیمیایی نیز ممکن است برای افراد بالغ مضر باشد؛ میزان آسیب رسانی به جنین کوچک بسیار بیشتر است.

هپاتیت B، عفونت خطرناک کبد و HIV/AIDS دو بیماری بسیار خطرناک هستند که از طریق جریان خون منتقل می شوند.

به این معنا که ممکن است از طریق سوزن آلوده تاتو این بیماری ها به بدن فرد منتقل شوند و پس از باردار شدن آن را به بدن فرزند خود منتقل کند.

  • هنوز تاثیر جوهر و رنگ های تاتو روی جنین مشخص نشده است. اما رسیدن میزان کمی از مواد شیمیایی به جنین می تواند تاثیر بسیار خطرناکی روی بدن او داشته باشد.
  • در آخر هم باید بدانید، از آنجا که پوست در دوران بارداری تغییر می کند، اگر در این دودران تاتو کنید مطمئن باشید تاتو پس از زایمان دفرمه می شود و شکل خود را از دست می دهد.

مراقبان بهداشتی پیشنهاد می‌کنند بهتر است کسانی که قصد تاتو کردن برای بار اول یا تجدید آن را دارند از روش اپیدورال که تزریق بی‌حسیبه ناحیه کمر است، استفاده کنند.

هیچ شواهد مشخصی برای مخالفت با این موضوع در دوران بارداری وجود ندارد اما اگر قصد تاتو در ناحیه کمر با استفاده از روش بی‌حسی موضعی را دارید بهتر است پیش از این کار با پزشک متخصص خود، صحبت کنید.

تاتوهایی که شما در گذشته انجام دادید بر جنین فعلی‌تان اثر نمی‌گذارد اما تاتو جدید در بارداری بر رشد او اثرگذار است.

حالت ارتجاعی پوست در بارداری سبب می‌شود تا تاتوی قدیمی شما از شکل طبیعی خارج یا حتی محو شود.

یک متخصص پوست به نام دایان می‌گوید: زنان باردار باید به صورت مرتب پوست خود را مرطوب کنند؛ پیشنهاد من دوبار در روز است.

لوسیون‌های شرکت های مختلف تبلیغات گسترده‌ای را در این زمینه می‌کنند اما بهتر است از روغن‌های طبیعی مانند کره درخت روغن قلم استفاده کنند زیرا مانند یک سد، از پوست محافظت می‌کند.

روغن بچه هم برای این کار مفید است؛ بهتر است در حمام کمی از روغن را روی دست‌تان بریزید و به صورت دایره‌ای و آهسته روی پوست‌تان بمالید.

مشکل دیگری که ممکن است هنگام انجام تاتو و فعالیت هایی که نیاز به بی حسی دارند رخ دهد عفونت است.

گلبول های سفید در خون وظیفه حفاظت از جنین را دارند و در صورتی که عفونتی در اثر این فعالیت ها رخ دهد،گلبول های سفیددرگیر ترمیم و حفاظت از بافت پوست می شوند که در این صورت از وظیفه اصلی خود که حفاظت از جنین است غافل می شوند.

بدیهی است که در چنین شرایطی احتمال به خطر افتادن سلامتی جنین بسیار زیاد است.

اگرچه هیچ مدرک علمی دال بر مصرف این روغن‌ها و جلوگیری از ترک‌های پوستی در بارداریوجود ندارد اما آن ها می‌توانند رطوبت پوست را حفظ کنند.

معمولا بعد از تاتو آرایشگر به شما پمادها یا کرم‌هایی را برای جلوگیری از خشکی پوست ناحیه تاتو شده، می‌دهد.

شما نباید هر کرم یا لوسیونی را که برای تاتو؛ ساخته شده، بگیرید و به بدن‌تان بزنید.

پس اگر در این دوران قصد انجام تاتو را دارید برای استفاده از این کرم‌ها با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

از سوی دیگر شاید شما به خاطر باردار بودنتان نتوانید برخی از کرم‌های رایج را بزنید و مجبور باشید از کرم‌های دیگر استفاده کنید و شاید هم طرح تاتوی شما خراب شود.

متخصصان پیشنهاد می‌کنند برای تاتو بهتر است تا یک سالگی کودکتان صبر کنید و زمانی که پوست کاملا به حالت طبیعی بازگشت تاتو را انجام دهید.

اگر در حاملگی تاتو انجام دادید و بعد از زایمان، شکل تاتو عوض شد، نگران نباشید می‌توانید دوباره آن را احیا کنید.

هاشور ابرو در دوران بارداری

انجام کارهایی مانند رنگ کردن مو، لاک زدن ناخن یا هاشور ابرو به دلیل داشتن مواد شیمیایی ممکن است باعث به خطر افتادن سلامتی جنین شوند.

اگر سلامت جنین برای شما مهم است، بهتر است تا پایان دوران بارداری از انجام این کارها بپرهیزید تا ریسک به خطر افتادن سلامت جنین را کاهش دهید.

همانطور که اشاره شد هاشور ابرو یکی از مواردی است که ریسک به خطر افتادن سلامتی جنین را افزایش می دهد.

اما در مقایسه با رنگ کردن مو، به دلیل استفاده کمتر از مواد شیمیایی خطر کمتری دارد.

بسیاری از متخصصان اینگونه کارهای زیبایی را که به مواد شیمیایی احتیاج دارند در ماه های اول بارداری ممنوع کرده اند و توصیه می کنند که از مواد شیمیایی استفاده نشود اما بعد از ماه های اول مانعی ندارد.

با اینکه در حال حاضر تحقیق و پژوهش دقیقی بر روی تاثیر این مواد شیمیایی بر سلامت جنین انجام نشده است، اما آسیب ها و عوارض آن برای بدن انسان کاملا آشکار است و طبیعتا می تواند بر سلامتی جنین تاثیر گذار باشد.

درباره نویسنده

خواستن توانستن است

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *