جاذبه های گردشگری گردنه حیران در آستارا

جاذبه های گردشگری گردنه حیران در آستارا

جاذبه های گردشگری گردنه حیران در آستارا

جاده های جنگلی زیادی هست که وقتی در آنها رانندگی میکنیم از قشنگی‌شان به وجد می‌آییم، از آنهمه خنکی و هوای خوب و درختان پرپشت و سبزی‌شان. این تصاویر جاده چالوس را برای خیلی‌هایمان تداعی می‌کند یا جاده اسالم به خلخال را.

ولی کمی آنطرفتر یکی از زیباترین جاده های ایران قرار گرفته، بخشی از جاده آستارا، اردبیل که اسم با مسمایی هم دارد: گردنه حیران.

گردنه حیران کجاست؟

حیران، نام روستایی ییلاقی و زیبا درشهرستان آستارا واقع در استان گیلان می‌باشد.
این روستا در فاصله ۳۰ کلیومتری آستارا قرار دارد. حیران از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده است.
منطقه حیران از توابع شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و همجوار با استان اردبیل با ۲۲۰۰ هکتار مساحت است که از این میزان ۱۲۰۰ هکتار به مستثنیات اشخاص و ۱۰۰۰ هکتار به منابع ملی تعلق دارد.

روستای حیران به دلیل زیبایی طبیعی آن ، به عنوان یکی از منطقه‌ های نمونه گردشگری در ایران به شمار می ‌رود و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در سالیان اخیر، مورد توجه گردشگران قرار گرفته و ساخت و ساز بنا های تفریحی و گردشگری در آن افزایش یافته ‌است.

به دلیل ییلاقی بودن منطقه، ساخت بناهای ویلایی در سال‌های اخیر چشمگیر بوده‌است.
بطوری که در طول فصول گرم سال جمعیت این روستا به بیش از ۲۰۰۰ نفر می‌رسد.

اکثر جمعیت روستای حیران به شغل کشاورزی مشغول بوده و در طول سال مخصوصاً بهار و تابستان، رستوران‌ها و مغازه‌هایی را در کنار جاده برای کسب و کار باز می‌کنند.

مهمترین جاذبه های گردشگری گردنه حیران

در فاصله ۳۵ کیلومتری اردبیل در مسیر اردبیل-آستارا در مرز دو استان اردبیل و گیلان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری روستای حیران جاده ای بسیار زیبا و فوق العاده واقع شده است .

گردنه حیران یکی از مسیرهای دیدنی ایران است که پوشیده از جنگل‌های انبوه و دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند و به دلیل ارتفاع بالای آن در بسیاری از مواقع پوشیده از مه و در زمستان و پاییز برفی است.

البته گردنه حیران چندان مرتفع نیست و علت اصلی مه تقریباً دائمی این گردنهٔ رطوبت دریای خزر می باشد .

ارتفاع بلندترین نقطهٔ آن از سطح آبهای آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است .

این مسیر همانند نامش زیبایی خیره کننده­ای دارد که در استان گیلان دارای جنگل­های خزری و با افزایش ارتفاع با مراتع سرسبز جایگزین می­شود و گردنه حیران به همراه روستای ونه بین و جاجی امیر از مناطق حفاظتی استان گیلان می‌باشد.

همانطور که گفته شد گردنه حیران از جاده ­های دیدنی در ایران می باشد و در این گردنه ایستگاه آغازین تله کابین حیران (در استان گیلان) قرار داشته که به جنگل فندقلو(در استان اردبیل) ختم می­شود.

در دید کلی گردنه حیران مسیر اصلی استان اردبیل به شمار می­رود و از یک طرف مشرف به کوه‌هایی ‌است و از سویی مشرف به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود آستارا ، آقچای عبور می‌کند و این رود تعیین کننده مرز استان گیلان ایران و کشور آذربایجان است.

 

 

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *