دریاچه‌ای اسرارآمیز در تخت سلیمان آذربایجان‌غربی

دریاچه‌ای اسرارآمیز در تخت سلیمان آذربایجان‌غربی

در مطلب‌ زیر تصاویری از دریاچه تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی که بزرگترین و پر آب‌ترین چشمه منطقه است را مشاهده می کنید.

مجموعه آثار باستانی تخت سلیمان در ۴۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد. آثار باستانی این مجموعه و دریاچه جوشان آن، روی صفحه‌ای سنگی و طبیعی قرار گرفته که از رسوبات آب دریاچه به وجود آمده است. قدمت این منطقه از لحاظ سکونتگاه انسانی به ۳ هزار سال پیش بازمی‌گردد و یکی از مهمترین آثار تاریخی کشور است که به عنوان چهارمین اثر ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

هر چند کاوش‌های باستان شناختی در محوطه تخت سلیمان آثاری به جای مانده از دوران هخامنشی و مادی را نیز نشان داده است، اما شهرت این محوطه بیشتر مدیون بناهای دوران ساسانی است: آتشکده آذر گشنسب، معبد آناهیتا، موزه هدایا، کوه زندان و دژ بلقیس. بقایای تنها کاخ به جای مانده از دوره ایلخانی امتیاز دیگری برای این مجموعه تاریخی است.

در مورد این دریاچه افسانه‌های زیادی نقل محافل است. از آن جمله وجود شهری پر از طلا در کف این دریاچه است که حضرت سلیمان گنج‏هایش را آنجا پنهان کرده است.

در ادامه مطالب این تصاویری را مشاهده کنید:

دریاچه اسرار آذربایجان غربی

تخت سلیمان که یکی از سه آتشکده معروف ساسانی را درخودجای داده و محل تاجگذاری پادشاهان این سلسله بوده احتمالا در دوران پیروز، پدر بزرگ انوشیروان بنا شده است.

دریاچه تخت سلیمان

دهانه این دریاچه همانند دریاچه‌ای زیبا و به شکل بیضی است. قطر بزرگ این بیضی ۱۲۰ متر و قطر کوچک آن ۸۰ متر بر آورد می‌شود

دریاچه اسرار آذربایجان غربی

آب این دریاچه کاملآ سرد و دبی آن زیاد است که از دو کانال شمالی و جنوبی خارج می‌شود.

دریاچه اسرار آذربایجان غربی

دریاچه اسرار آذربایجان غربی

همچنین عمق این دریاچه به حدود ۶۰ متر می‌رسد.

 

کاخ ساسانی در زمین مرتفعی واقع است که پیرامون آن دریاچه عمیق بیضی شکلی قرار دارد.

دریاچه اسرار آذربایجان غربی

این شهر باستانی در ادوار مختلف محل سکونت اقوامی مانند، مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده و در هر یک از دوران‌های فوق، این محل در اوج قدرت و تمدن زمان مربوط به خود بوده است.

دریاچه اسرار آذربایجان غربی

هر چند کاوش‌های باستانشناختی در محوطه تخت سلیمان آثاری به جای مانده از دوران هخامنشی و مادی را نیز نشان داده است، اما شهرت این محوطه بیشتر مدیون بناهای دوران ساسانی است.

دریاچه اسرار آذربایجان غربی

در اطراف زندان سلیمان آثاری از دوره مادها و سکاها به دست آمده و بر اساس این کشفیات تاریخ منطقه را به هزار سال پیش از میلاد نسبت می‌دهند

درباره نویسنده

خواستن توانستن است

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *