سافاری چیست؟

سافاری چیست؟

سافاری چیست؟

 

سافاری، وحش‌گشت (safari)، بیابان‌گردی و دشت‌گردی نوعی از فعالیت طبیعت‌گردی با وسیله است که برای انجام آن اغلب از ماشین‌های دو دیفرانسیل استفاده می‌شود

اما در برخی از موارد و به صورت طبیعی‌تر این فعالیت، از اسب و شتر هم به عنوان وسیله نقلیه استفاده می‌شود.

هیجان، لذت تجربه و لمس شن‌های کویر، غلت‌خوردن در میان ماسه‌ها و رانندگی در  پستی‌ها و بلندی‌های کویر بدون محدودیت، هر انسانی را وا می‌دارد که آن را تجربه کند از این رو سافاری که واژه‌ای جدید و نوپا در صنعت گردشگریست توانسته گردشگران زیادی را در این زمینه با توجه به پتانسیل‌های طبیعی این کشور در کویرها و بیابان‌هایش به خود جلب نماید.

گردشگرانی که برای تخلیه انرژی و هیجان تجربه آدرنالین و ماجراجویی خود، کویر را انتخاب می‌کنند متقاضیان خوبی برای سافاری هستند.

سافاری شامل چه مواردی می شود؟

همان طور که می دانید سافاری بیشتر در کشورهای آفریقایی انجام می شود. اما به جز مشاهده حیوانات شامل موارد دیگری هم می شود که در ادامه آن ها را خواهیم گفت:

گردشگران در کنار مشاهده حیوانات می توانند از دیدن مناظر طبیعی زیبا و مناطق بکر و دست نخورده نهایت لذت را ببرند.

همچنین با فرهنگ مردم محلی و قبایل بومی بیشتر آشنا می شوند. در کنار این ها جاذبه تاریخی و آثار باستانی مناطق مختلف را هم نگاه می کنند.

اما مهم تر از همه این موارد آن است که در فعالیت های مختلفی که به جهت حمایت از محیط زیست و حیات وحش انجام می گیرد شرکت می نمایند.

معمولا سافاری هایی که در آفریقا انجام می شود در مسافت های طولانی و به وسیله ماشین هستند.

اما می توان سفرها را به نسبت مسافتی که دارند به صورت هوایی، دریایی یا حتی با پای پیاده انجام داد. این دیگر بستگی به نوع سفر شما دارد.

سافاری چیست؟
سافاری چیست؟

سافاری در ایران

اکنون در کشور ما به دلیل رو به رشد بودن رشته‌هایی چون سافاری و آفرود، ما شاهد هزینه‌های بالا برای خدمات‌رسانی در این حوضه‌ها هستیم که این امر خود، میزان تقاضا را در کشور کاهش می‌دهد.

اما برای تسهیل این امر تاکنون تدابیری نیز اندیشه شده مانند استفاده از اتوموبیل‌های طراحی شده سال‌های قبل در دنیا با تجهیزاتی فزون یافته برای افزایش کارایی در انجام اینگونه سفرها که خود باعث کاهش قیمت قابل توجه‌ای در برگزاری و خدمات‌دهی آنها می‌شود.

قابل ذکر است در این سفرها صرف داشتن علاقه کافی نخواهد بود بلکه باید از صبر و شکیبایی و پشتکار فراوان نیز بهره جست زیرا با وجود داشتن تجهیزات فوق‌الذکر امکان اینکه در طی مسیر با حوادثی چون:

گیر کردن خودروها در شن یا گل‌و‌لای بیابان
چپ شدن ماشین‌ها
تغییرات اجباری مسیر پیش‌رو
پنچر شدن لاستیک‌ها
طولانی شدن مسیر به دلایل مختلف
برخورد با جانوران وحشی
و…
درگیر شویم بسیار زیاد است که این امور جز وقایع غیرقابل پیش‌بینی و لاینفک در سفرهای ماجراجویی سافاری به حساب می‌آید.

علاوه بر این در این سفرها نیاز است که در مواجه با مسائل غیرمنتظره سریعا عکس العمل نشان داده شود تا بتوان شرایط را درست مدیریت کرد پس داشتن قدرت سریع پاسخگویی نیز یکی دیگر از شرایط مورد نیاز در اجرای اینگونه از سفرهاست.

درباره نویسنده

همه چیز از یک رویای بزرگ شروع میشه

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *