شناخت چرم طبیعی و علت ترک خوردن چرم ها

شناخت چرم طبیعی و علت ترک خوردن چرم ها

شناخت چرم طبیعی و علت ترک خوردن چرم ها

تصور کنید که یک کالای چرم طبیعی زیبا را که اصولا قیمت بالایی دارد ( مثل کیف اداری) خریده اید یا هدیه گرفته‎اید.

اگر مثل کیف پول و مدارک یا کیف دوشی مورد استفاده روزمره شما نباشد، آن را در گوشه‎ی امنی از کمد خود قرار می‎دهید و شاید هم پس از مدتی استفاده به دست فراموشی می‎سپارید.

 تصور کنید بعد از مدت‎ها، زمانی که آن را دوباره می‎یابید، می‎بینید خشک شده و ترک خورده است. لحظۀ غم انگیزی خواهد بود! ما به شما خواهیم گفت که چگونه این تجربه ناراحت کننده را پشت سر بگذارید.

اما پیش از هرچیز توصیه می کنیم مقالات مراقبت خانگی و ساده از کالای چرم طبیعی و چند دقیقه تا یادگیری روش های مراقبت از چرم نبوک و جیر را بخوانید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

نگهداری چرم مصنوعی
نگهداری چرم مصنوعی

علت ترک خوردن چرم طبیعی

در ابتدا بهتر است بدانیم که دلیل ترک خوردن چرم چیست. با نگاهی میکروسکوپی به چرم، متوجه خواهید شد که این ماده‎ی ارزشمند از الیاف بسیار ریزی تشکیل شده که به شکلی پیچیده در یکدیگر تنیده شده‎اند. این الیاف در سطح چرم متراکم‎تر بوده و هر چه پائین‎تر بروید از تراکم آن کاسته می‎شود.

از آن جا که چرم در واقع بخشی از بدن یک موجود زنده بوده، به طور مداوم با مواد روغنی تغذیه می‎شده است. حال، با توجه به این که دیگر قسمتی از یک ارگانیزم زنده نیست، این مواد روغنی مغذی را نیز دریافت نمی‎کند. بنابراین، الیاف در هم بافته شده‎ی آن با هر حرکتی به یکدیگر سائیده می‎شوند و به مرور زمان خشک و خراشیده می‎گردند.

برای جلوگیری از این اتفاق، لازم است تا چرم به صورت مداوم تمیز و روغن کاری شود تا الیاف آن نرم و قابل انعطاف باقی مانده و صدمه نبینند. در صورتی که برای نگه داری چرم از واکس و مواد روغنی لازم استفاده نکنید، محصول چرمی شما به مرور زمان آسیب دیده و ترک خواهد خورد. همینطور اگر چرم را در معرض تابش مستقیم نور خورشید و یا در مجاورت منبع گرمازای دیگری قرار دهید هم همین اتفاق خواهد افتاد.

نور خورشید دارای اشعه‎ی ماورای بنفش است که موجب ایجاد شکستگی در سطح مولکولی چرم شده و در واقع آن را دچار پیری زودرس می‎کند. بنابراین، توجه داشته باشید که در صورت عدم استفاده از یک کالای چرمی آن را در معرض تابش خورشید قرار ندهید و یا سطح آن را کاملاً بپوشانید. و نکته آخر اینکه در ترکیبات برخی از واکسها و روغن های نگه دارنده چرم مواد ضد آفتاب وجود دارد و در صورتی که کالای چرمی شما به صورت مداوم در معرض آفتاب قرار دارد استفاده از این مواد موثر خواهد بود .

 

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *