علائم و نشانه های پوستهای خشک

علائم و نشانه های پوستهای خشک

علائم و نشانه های پوستهای خشک

با وجود اینکه همه ما بعضی‌اوقات با خشکی پوست مواجه می‌شویم، مخصوصاً در زمستان ولی افرادی که دارای پوست خشک هستند مشخصات زیر را در خود می‌بینند.

مشخصات پوست خشک عبارت‌اند از:

علائم و نشانه های پوستهای خشک
علائم و نشانه های پوستهای خشک

🔹 منافذ پوستی بسیار ریز
🔹 پوست خشک و زبر صورت
🔹 لکه‌های قرمز
🔹 خطوط ریز و چین‌وچروک
🔹 احساس خشکی شدید در پوست به‌خصوص بعد از شستشو
🔹 پوسته‌پوسته شدن
🔹 مستعد سوزش و خارش
🔹 وجود احتمالی ترک بر روی پوست

نحوه مدارا با پوست خشک

افرادی که پوست چرب دارند همیشه بر این باورند که بدترین نوع، پوست چرب است در این مورد افرادی که پوست خشک دارند مخالف این طرز فکر هستند. برای آن دسته از افرادی که پوست خشک دارند، منافذ بسته نمی‌تواند جای زبری و خشکی پوست آن‌ها را بگیرد.

اگر شما هم دائماً مرطوب‌کننده های مختلف استفاده می‌کنید و بعد از اتمام آن کرم‌ها مجدداً دچار مشکل خشکی پوست می‌شوید، به راهنمایی‌های زیر توجه کنید.

آن چه باعث ایجاد پوست خشک می‌شود؟

ژنتیک مهم‌ترین نقش را در تعیین نوع پوست ما ایفا می‌کند. مانند رنگ چشم و رنگ مو، داشتن یا نداشتن رطوبت در پوست از همین طریق تعریف و تعیین می‌شوند. اگر یکی یا هردوی والدین شما پوست خشک داشته باشند، شما نیز قطعاً پوستی خشک خواهید داشت.

مشکل اصلی در پوست‌های خشک این است که چربی طبیعی پوست به نام سبوم را ندارند. برخلاف پوست چرب، که بیش‌ازحد این چربی را تولید می‌کند، پوست‌های خشک دچار کمبود این چربی هستند. علاوه بر این پوست‌های خشک، به نسبت انواع دیگر پوست توانایی کمتری در حفظ رطوبت طبیعی خود را دارد. بنابراین لایه بیرونی پوست دچار اختلال یا به عبارتی فاقد “چربی” لازم برای حفظ رطوبت می‌شود. درواقع، پوست‌های خشک تحت هر شرایطی فاقد چربی‌های موردنیاز هستند که باعث از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست می‌شود.

درباره نویسنده

هر لحظه را زندگی کن...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *