نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه فشار سنج

نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه فشار سنج

نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه فشار سنج

پوزیشن یا همان وضعیت صحیح بدن

برخی از افراد روی تختشان می خوابند ، سپس مانیتور فشار سنج را نیز در زیرشان قرار می دهند که این کار کاملا اشتباه است و باید در پوزیشن مناسبی قرار بگیرند و سپس فشار خون را با دستگاه مربوطه بگیرند .

طرز صحیح نشستن بدین گونه است که شما باید بصورت صاف و عمودی روی صندلی بنشینید و کمر کاملا باید با صندلی که به رویش نشسته اید در تماس باشد .

پوزیشن صحیح قرار گیری بازو

با کمی بالا یا پایین شدن بازو ، ممکن است نتیجه بدست آمده اشتباه باشد . به همین دلیل پزشکان پیشنهاد می کنند که دست خود را بطور کامل روی میز بگذارید و همچنین باید دستتان صاف باشد . بنابراین بازو باید صاف ، کاملا روی میز قرار داده شود و در هنگام گرفتن فشار بی حرکت باشد تا نتیجه کاملا صحیح باشد .

هیچ حرکتی در طول گرفتن تست نباید داشته باشید

همانگونه که در بالا ذکر شد ، شما نباید در طول گرفتن آزمایش هر گونه حرکتی داشته باشید چرا که این کار از جانب شما باعث اشتباه شدن نتیجه آزمایش می شود . بنابراین اگر شما می خواهید یک نتیجه قابل اعتماد داشته باشید باید طبق نکات ذکر شده پیش بروید .

مراقب خوردنی ها ونوشیدنی ها از نیم ساعت قبل از انجام تست باشید

قبل از انجام تست باید از برخی خوردنی ها و نوشیدنی ها خودداری نمایید چرا که آنها می توانند میزان قند خون را تغییر دهند برای مثال از نوشیدن شربت و نوشابه خودداری نمایید و همچنین لازم به ذکر است که نباید نیم ساعت قبل از تست از هرگونه دخانیات اعم از سیگار و… استفاده نمایید . بنابراین منطقی است که از این محصولات استفاده ننمایید تا نتیجه تست شما کاملا واقعی باشد.

توجه : برای نوشیدن نوشابه توصیه می شود که یک ساعت از تست از آن استفاده نمایید .

روش کار با دستگاه فشارسنج

۱- قبل از اندازه گیری فشار خون اطمینان حاصل کنید که طی ۳۰ دقیقه قبل بیمار سیگار نکشیده و یا قهوه ننوشیده است.

۲- بیمار را از اقدام مورد نظر مطلع کنید.

۳- بیمار را روی تخت در وضعیت راحتی بخوابانید، در صورت لزوم بیمار می تواند در وضعیت نشسته قرار گیرد. در صورتی که بیمار بر روی صندلی نشسته است لازم است کف هر دو پا بر روی زمین قرار گیرد زیرا قرار دادن پاها بر روی هم موجب افزایش فشار خون می شود.

۴- در صورتی که بیمار نشسته است تکیه گاه مناسبی برای دست او درست کنید.

آموزش کامل نحوه بررسی فشار خون از طریق بازو

– آستین بیمار را بالا بزنید و یا دست او را از داخل آستین لباس بیرون بیاورید. سپس در حالی که دست بیمار کمی خمیده است آن را طوری قرار دهید که کف دست به طرف بالا قرار گرفته و ساعد همسطح قلب قرار گیرد (چنانچه ساعد پایین تر از سطح قلب قرار گیرد فشار خون، بیشتر و چنانچه بالاتر از سطح قلب قرار گیرد فشار خون کمتر نشان داده خواهد شد).

۶- دستگاه فشارسنج را در محل صافی همسطح بازوی بیمار قرار دهید، دقت کنید که درجه دستگاه در معرض دید خودتان باشد.

۷- در صورت لزوم پیچ دستگاه را کاملاً باز کنید تا هوای داخل بازوبند کاملاً خارج شود.

۸- قسمت پارچه ای یا بازوبند فشار سنج را در حدود ۵/۲ سانتی متر بالاتر از آرنج دور بازوی بیمار پیچیده، توجه کنید که بازوبند شل یا خیلی محکم بسته نشود. دقت کنید که مرکز کیسه لاستیکی بازوبند فشار خون درست روی شریان بازویی قرار گیرد.

۹- پیچ دستگاه را ببندید.

۱۰- با دو انگشت سبابه و وسطی نبض بیمار را بدون وارد آوردن فشار در ناحیه داخلی آرنج ( شریان زند اعلایی ) پیدا کنید و دست خود را در محل نگهدارید.

۱۱- در حالی که درجه دستگاه را نگاه می کنید، با وارد آوردن فشارهای مساوی و یکنواخت بر روی پمپ، هوا را وارد بازوبند کنید، تا هنگامی که ضربان نبض را زیر انگشتان خود احساس نکنید. در این لحظه درجه دستگاه فشار سنج را به خاطر بسپارید.

۱۲- هوای بازوبند را خالی کنید وبرای ۲-۱ دقیقه صبر کنید.

۱۳- گوشی را در گوش خود گذاشته امتحان کنید.

۱۴- قسمت بل (مقعر) دیافراگم گوشی را بر روی نبض شریان زند اعلائی قرار دهید.

بازوبند را از هوا پرکنید تا حدی که درجه دستگاه فشار سنج به ۳۰ میلی متر جیوه بیشتر از درجه ای که در اندازه گیری قبلی، نبض در آن قطع شده بود، افزایش یابد.

۱۵- ضمن اینکه درجه دستگاه را به دقت نگاه می کنید، به آهستگی پیچ را باز کنید و اجازه دهید تا هوا تدریجاً (۳-۲ میلی متر جیوه در ثانیه) خارج شود. اولین ضربه قوی نبض را که شنیدید، شماره آن را در نظر داشته باشید چون این میزان فشار خون سیستولیک (Systolic) می باشد.

۱۶- خروج هوا را ادامه دهید تا صدای نبض دیگر در گوشی شنیده نشود. این شماره میزان دیاستولیک (Diastolic) است.

۱۷- پیچ دستگاه را تا آخر باز کنید.

۱۸- چنانچه اولین بار است که فشار خون بیمار اندازه گیری می شود، لازم است از بازوی دیگر هم اندازه گیری شود. تفاوت بین اندازه گیری فشار خون از دو بازو نباید از ۱۰ میلی متر جیوه بیشتر باشد. بازویی که درجه بیشتری را نشان داده است باید در اندازه گیری های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

۱۹- لباس بیمار را مرتب کرده او را در وضع راحتی قرار دهید.

 

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *