عوارض خوابیدن بیش از اندازه

عوارض خوابیدن بیش از اندازه

عوارض خوابیدن بیش از اندازه

میزان خواب روزانه

مقدار خواب نرمال روزانه در روزها و شرایط مختلف زندگی متفاوت است که غالباً این به سن و میزان فعالیت روزانه و حتی سبک زندگی شما بستگی دارد.

برای مثال آن زمان که شما بیمار هستید و یا به هر دلیلی دچار استرس شده‌اید، به استراحت بیشتری نیاز دارید.

ولی با اینکه این میزان متفاوت است، بنا به گفته متخصصان خواب نرمال چیزی بین هفت تا نه ساعت در طول شبانه‌روز است.

عوارض پرخوابی

دیابت:

تحقیقات نشان می‌دهد خواب زیاد در طول شبانه‌روز و یا کمبود خواب در طی شب می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

چاقی:

خواب زیاد و خواب کم امکان افزایش وزن شما را تا حدودی بالا می‌برد. برای مثال مطالعات اخیر نشان می‌دهد افرادی که بین ۹ تا ۱۰ ساعت خواب شبانه دارند، حدود ۲۱ درصد بیشتر از افرادی که بین ۶ تا ۷ ساعت می‌خوابند، در طول شش سال احتمال چاق شدن بیشتری دارند. این ارتباط میان چاقی و خواب زیاد در واقع به موازات با ارتباطی است که بین مصرف غذای زیاد و ورزش وجود دارد.

سردرد:

افراد مستعد سردرد اگر در تعطیلات آخر هفته بیشتر از حد معمول بخوابند، زمینه را برای ایجاد سردرد فراهم می‌کنند. محققان بر این باورند که پرخوابی بر روی انتقال‌دهنده‌های عصبی خاصی به نام سروتونین تأثیر مستقیم دارد. افرادی که در طول روز زیاد می‌خوابند، هم در خواب شبانه دچار اختلال می‌شوند و هم در صبحگاه دچار سردرد می شوند.

کمر درد:

شاید تا به حال شنیده باشید که پزشکان به افرادی که به کمردرد مبتلا می‌شوند، توصیه می‌‌کنند که روی تختخواب به صورت مستقیم بخوابند.اما این روش دیگر قدیمی شده است. اگر شما کمر درد دارید، شاید دیگر نیاز نداشته باشید تا برنامه‌های ورزشی خود را به صورت منظم دنبال کنید. می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید. امروزه پزشکان متوجه شده‌اند که برای داشتن یک سلامتی نسبی باید یک سری از فعالیت‌ها را به طور مداوم انجام داد و در صورت امکان بیمار را از خوابیدن زیاد نهی می‌کنند.

افسردگی:

اگرچه تا به حال غالباً شنیده‌اید که از عواقب افسردگی کمبود خواب است، اما حدود ۱۵ درصد از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند، از خواب زیاد رنج می‌برند. خواب زیاد به نوبه خود می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. داشتن برنامه منظم خواب باعث می‌شود تا فعالیت‌های بدنی نیز نظم پیدا کند و به بهبود شرایط بیمار کمک کند.

مشکلات قلبی:

در مطالعه‌ای برای سلامت پرستاران شامل حدود ۷۲۰۰۰ زن مشخص شد کسانی که بین ۹ تا ۱۱ ساعت در شب می‌خوابند، نزدیک به ۳۸ درصد بیشتر از کسانی که خواب معمول ۸ ساعته دارند، مستعد ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی هستند. محققین هنوز دلایل کافی برای اثبات این رابطه پیدا نکرده‌اند.

مرگ:

مطالعات زیادی نشان داده است که مرگ و میر در افرادی که بین ۹ تا ۱۱ ساعت در شب می‌خوابند، به مراتب بیشتر از افرادی است که بین ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابند. هنوز علت مشخصی برای این اتفاق وجود ندارد، ولی با این حال محققین بین افسردگی و وضعیت نامطلوب اقتصادی افراد ارتباطی را مشاهده کرده‌اند.

 

 

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *