کودک و اینترنت

کودک و اینترنت

کودک و اینترنت

عصر تکونولوژی، عصر ارتباطات، دنیای دیجیتال و… واژه‌هـایی هستند که جهت توصیف جهان کنونی، فارغ از تفاوت‌هـای توسعه یافتگی و جهان سومی، مورد استفاده قرار میگیرند. چرا که در دهکده جهانی، هر یک از کشورها به سهمـ خود در تلـاشند تا با ورود به عرصه جدید ارتباطی، گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.

در این میان، کشور ما نیز از این قافله عقب نمانده و امروز حتی در روستاها و شهرهای کوچک،

استفاده از وسایل ارتباط جمعی جدید چون، انترنت و گوشی‌هـای هوشمند به امری طبیعی تبدیل شده است.

سوالی که اما ممکن است ذهن هر مخاطبی را درگیر خود کند این است که این تکنولوژی وارداتی که همانند سایر تکنولوژی‌هـا، برساخته غرب است، تا چه اندازه سبب ایجاد مسائل و مشکلـاتی میشود که ضروری است جهت حل آنها اندیشه کنیم؟ مسلما فضای مجازی مانند بسیاری از ابزارهای دیگر، دارای فرصت‌هـا و چالش‌هـایی است، اما در این نوشته به دنبال اتخاذ تدابیری هستیم که مشکلـات فرد با ورود به این فضاها، به ویژه مشکلـات کودکان را شناسایی کرده و برای حل آن‌هـا چاره اندیشی کنیمـ.

بدیهی است که بیان همه مشکلـات فضای مجازی و ارائه راهکارها در این باره، در حد این نوشتار نیست،

لذا در این یادداشت با تمرکز بر تأثیر تکنولوژی‌هـای جدید ارتباطی در قالب فضای مجازی بر کودکان، سعی میشود تا حدودی موضوع روشن شود.

 

اینترنت و کودک
از کودکان در برابر اینترنت محافظت کنیم

 

افزایش آگاهی

برای افزایش آگاهی کودکان و رعایت اصول ایمنی باید از تکنیک‌هایی مانند:

دیدن ویدیوهای آموزشی با محتوای اصطلاحات رایانه‌ای و شناخت ویروس‌های  رایانه‌ای انجام گیرد.

که این عمل باعث بالا رفتن درک اولیه کودکان خواهد شد.

حفاظت از هویت کودکان

کودکان باید بدانند که اطلاعاتی از قبیل نام، آدرس‌ خانه یا شماره تلفن خود را از طریق ایمیل، توییتر، فیس بوک و یا چت روم‌های آنلاین ارسال نکنند.

با افراد غریبه در خصوص مطالب شخصی و عمومی در فضای‌سایبر صحبت نکنند.

 همواره برای محافظ از اطلاعات شخصی خود از بازی‌های آنلاین آموزشی استفاده کنند.

محافظت از رایانه

به طور منظم، به‌روزرسانی نرم‌افزار امنیتی می‌تواند خانواده شما را در برابر کلاهبرداران، هکرها و دیگر تهدیدهای آنلاین محافظت کند که نتیجه آن امنیت مالی خانواده و سایر اطلاعات شخصی شما در برابر خطرات احتمالی است. همواره با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی که به طور خودکار به‌روزرسانی می‌شود، می‌توان فناوری فعلی را حفظ کرده و از آلوده شدن سیستم در برابر برنامه‌های مخرب یا بدافزار محافظت شود.

گذرواژه‌های منحصر به فرد ایجاد کنید

به کودکان خود آموزش دهید که برای ایمنی آنلاین و جلوگیری از دسترسی آسان به اطلاعات شخصی، باید از گذرواژه‌های منحصر به فرد برای حساب‌های اینترنتی خود استفاده کنند. اطمینان حاصل کنید که کودکان شما حساب‌های اینترنتی خود را همیشه نظارت می‌کنند و از گذرواژه‌های قوی مانند ترکیبی از نمادها، اعداد، حروف بزرگ و کوچک استفاده می‌کنند تا دیگران نتوانند به راحتی رمز عبور سیستم رایانه‌ای را حدس بزنند.

نظارت بر فعالیت آنلاین کودکان

نظارت کردن بر فعالیت آنلاین کودکان شما باعث حفظ آنها در برابر آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی می‌شود.

والدین می‌توانند با در نظر گرفتن هشدارهای فضای مجازی برای کودکان، نظارت خود را فعال‌تر و هوشمندتر کنند.

جلوگیری از مزاحمت‌های اینترنتی

مزاحمان اینترنتی با استفاده از تکنولوژی‌های الکترونیکی، می‌توانند در هر زمان و هر کجا کودکان شما را مورد آزار و اذیت قرار دهند. برای جلوگیری از آزار و اذیت‌های سایبری، والدین باید با ارائه هشدارهای امنیتی کودکان خود را در برابر پست‌های نامفهوم و پیام‌های آزار دهند آگاه کنند.

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *