کودک از چه زمانی می تواند پنیر بخورد؟

کودک از چه زمانی می تواند پنیر بخورد؟

کودک از چه زمانی می تواند پنیر بخورد؟

تقریبا تمام نوزادان می تواند به محض توانایی در بلعیدن و جویدن در حدود همان ۶ تا ۹ ماهگی می توانند پنیر بخورند.

پنیر را به اندازه های ریز خرد کرده طوریکه نوزاد بتواند با انگشتان خود پنیر را بردارد و بخورد.

چه موقع می توان به کودک پنیر داد؟

پنیر نه تنها یک غذای خوشمزه است بلکه یک ماده مغذی و سرشار از مواد ضروری مانند پروتئین، کالری، ویتامین A، ویتامین D و B12 است. هر چه کودک شما بزرگ‌تر می‌شود نیاز به این مواد ضروری هم در بدن او افزایش می‌یابد و شما می‌توانید از پنیر هم به عنوان یک طعم دهنده غذا و هم تامین کننده مواد مورد نیاز بدن کودک خود استفاده کنید.

معمولا بین ۶ تا ۹ ماهگی که کودک توانایی جویدن و خوردن غذاهای مختلف را پیدا می‌کند می‌توان پنیر را هم به رژیم غذایی کودک اضافه کرد. البته بیشتر متخصصین توصیه می‌کنند برای دادن پنیر به کودک بین ۸ تا ۱ سالگی کودک صبر کنید.

از آنجایی که پنیر از شیر گرفته می‌شود و شیر یکی از علت‌های ناراحتی معده و شکم درد در کودکان است متخصصین توصیه نمی‌کنند پنیر دادن به کودک را خیلی زود شروع کنید. البته متخصصین تغذیه اعتقاد دارند در زمان تبدیل شیر به پنیر با شکسته شدن پروتئین‌های شیر که باعث شکم درد می‌شود مشکلی برای کودک ایجاد نخواهد شد.

فواید پنیر برای کودکان

پنیر یک خوراکی خوشمزه است که به راحتی با انواع و اقسام غذاهای مختلف ترکیب می‌شود. به همین خاطر بچه‌ها نه تنها از خوردن پنیر خوددرای نمی‌کنند بلکه با خوردن آن از فواید زیادی هم بهره‌مند می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
پنیر سرشار از کلسیوم است که برای رشد استخوان‌ها و دندان‌های کودک ضروری است.
پنیر سرشار از پروتئین مورد نیاز برای ساخت اندام‌ها و همچنین مواد مغذی مانند ویتامین دی است.

پنیر یک غذای مفید برای افرادی است که رژیم گیاهخواری را برای تغذیه خود برگزیده‌اند چرا که پروتئین و ویتامین B12 مورد نیاز بدن که در گوشت وجود دارد در پنیر هم به اندازه کافی موجود است.

برخی از کودکان حتما با مجوز پزشک پنیر بخورند، این کودکان شامل:

* اگزمای متوسط تا شدید پس از اقدام درمان توسط پزشک

* واکنش آلرژیک شدید به نوعی از مواد غذایی در گذشته

* قبلا نوعی آلرژی غذایی برای کودک مشخص شده باشد

با تعدادی از نشانه های آلرژی در کودکان آشنا شوید:

– التهاب و ورم صورت( شامل لب ها و زبان)

– درد شکمی

– راش پوستی

– استفراغ

– اسهال

اگر کودک شما بعد از خوردن غذایی خاص این نشانه ها را داشت و حتی در نفس کشیدن دچار مشکل شد حتما به اورژانس زنگ زده و یا اورا به دکتر ببرید. وقتی پنیری را برای کودک خود انتخاب می کنید چه از شیر گاو، بز و یا گوسفند دقت کنید حتما پاستوریزه باشد. پنیر درست شده با شیر غیر پاستوریزه و یا شیر خام را برای کودک خود محدود کنید زیرا حاوی باکتری لیستریا است که باعث بروز بیماری های کشنده می شود.

نگران عدم تحمل لاکتوز در کودکان نباشید. معمولا لاکتوز اندکی در پنیر وجود دارد و کودک شما دچار مشکل در هضم و گوارش آن نمیشود.

 

 

درباره نویسنده

موفق خواهم شد نه فورا ... ولی حتما ...

مقالات مرتبط

نگارش یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *